piątek, 1 stycznia 2016

Tort "Biel i czerń"


 Przy tym cieście musimy się nieco napracować, ale efekt końcowy-zarówno ten smakowy, jak i wizualny- zrekompensuje nam cały trud. Pracę możemy podzielić sobie na 2 dni, wówczas wszystko pójdzie nam znacznie sprawniej. Tort potrójnie orzechowy, z delikatną nutą powideł śliwkowych, z białą i mleczną czekoladą oraz waniliowym kremem idealnie sprawdzi się na każdym świątecznym stole. Na noworocznym  będzie prawdziwą gwiazdą ;) . Polecam. 

A wszystkim czytelnikom bloga, moim znajomym i przyjaciołom życzę pięknego 2016 roku. Niech obfituje w same dobre zdarzenia!

 Świąteczny Tort "Biel i czerń" - potrójnie orzechowy z kremówkową masą i czekoladą


 Na ciasto:


1) składniki suche:
- 4  szklanki mąki
- 1 3/4 szklanki drobnego cukru
-  1 łyżka domowego cukru waniliowego
- 1/4 łyżeczki soli
- 3,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki mleka w proszku

Wszystkie suche składniki mieszamy w jednej misce.

2) składniki płynne:
- 200 g rozpuszczonego i przestudzonego masła
- 3/4 szklanki oleju roślinnego o neutralnym smaku
- 1 1/2 szklanki zimnej wody

Łączymy wszystkie składniki płynne w oddzielnym naczyniu

W mikserze ucieramy:
- 4 jajka
- łyżeczka pasty waniliowej
- 200 ml kwaśnej śmietany- 18%

Następnie do tej masy jajeczno- śmietanowej zamiennie dosypujemy trochę suchych i dolewamy trochę płynnych składników.

Ciasto dzielimy na dwie równe części i rozlewamy do dwóch wysmarowanych masłem i wysypanych mąką tortownic (średnica około 26 cm).

Czas pieczenia- 40-50 minut- aż patyczek po wbiciu w ciasto będzie suchutki. Placki studzimy. Podczas pieczenia na plackach  utworzy się charakterystyczna górka i małe pęknięcia. Po upieczeniu należy poczekać parę minut, aż placki nieco przestygną. Następnie delikatnie wyjąć je z foremek na deskę - do góry nogami. Aby pozbyć się "górki" placki delikatnie obciążamy.

Wystudzone placki kroimy na 2 części. Najsprawniej pójdzie nam, jeśli wykorzystamy metodę nitki. Nożem nacinamy brzegi ciasta na równym poziomie na około 1 cm głębokości.  W przygotowane nacięcie wkładamy nitkę, którą następnie krzyżujemy i płynnym ruchem ściągamy oba jej końce. Placek mamy równo przecięty. Tak samo postępujemy z drugim plackiem

Uwaga!- ciasto możemy upiec dzień wcześniej. .  Do tortu wykorzystujemy tylko 3 blaty. 4-ty możemy spożytkować do innego ciasta. Jeśli zostanie Wam trochę masy waniliowo-budyniowej z tortu, możecie posmarować nią wierzch pozostałego czwartego placka i zaserwować jako oddzielny deser. 

·         kilka łyżek powideł śliwkowych

Placki smarujemy powidłami.
 Masa orzechowa:

·         200 g orzechów włoskich
·         200 ml mleka
·         150 g cukru
·         200 g miękkiego masła
Mleko zagotowujemy z cukrem. Czekamy aż  masa lekko zgęstnieje. Dodajemy zmielone orzechy i gotujemy na małym ogniu do uzyskania gęstej masy. Masę studzimy. Wystudzoną dodajemy do miękkiego masła. 

Masa migdałowa:

·         200 g mielonych migdałów
·         200 ml mleka
·         150 g cukru
·         200 g miękkiego masła
Mleko zagotowujemy z cukrem. Czekamy aż  masa lekko zgęstnieje. Dodajemy zmielone migdały i gotujemy na małym ogniu do uzyskania gęstej masy. Masę studzimy. Wystudzoną dodajemy do miękkiego masła.

Masa kremówkowa:

·         4 żółtka
·         1/2 l mleka 2%
·         125 g mąki pszennej
·         125 g cukru
·         łyżeczka pasty waniliowej
·         100-150 g miękkiego masła



 Żółtka ubijamy z cukrem nad kąpielą wodną. Dodajemy mąkę i zalewamy zagotowanym mlekiem, cały czas miksując do momentu uzyskania gęstego kremu. Pod koniec dodajemy łyżeczkę pasty waniliowej. Krem chłodzimy, zimny ucieramy z masłem. 

Składanie- 1 placek ciasta- masa migdałowa- 2 placek ciasta- masa z orzechów włoskich- 3 placek ciasta- połowa masy kremówkowej. Pozostałą masą smarujemy boki tortu.

Polewa:

·         1 czubata łyżka kakao
·         mleko skondensowane słodzone
·         chipsy czekoladowe z orzechami laskowymi
·         1 tabliczka mlecznej czekolady z orzechami laskowymi
·         1 tabliczka białej czekolady z orzechami laskowymi

Kakao ucieramy z mlekiem do uzyskania gęstej polewy.  Polewą dekorujemy połowę tortu.  Boki ciemnej strony ciasta posypujemy posiekaną czekoladą mleczną z orzechami laskowymi, boki jasnej strony ciasta obkładamy posiekaną białą czekoladą z orzechami laskowymi. Wierzch dekorujemy chipsami czekoladowymi. Tort najlepiej kroi się na drugi dzień po przygotowaniu. Smacznego!  




7 komentarzy:

  1. Tort wygląda przepięknie zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Smak musi być fantastyczny przy takim połączeniu składników. Rewelacja! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna propozycja :) Bardzo mi się podoba :)Ciekawie udekorowany :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo wysmakowana dekoracja :) na pewno był pyszny!

    OdpowiedzUsuń
  4. Najpiekniej udekorowane ciasto jakie u ciebie widziałam :) Liczę, że tort na 2 latka siostrzeńca będzie ładniejszy :D

    OdpowiedzUsuń

zamów tort

Współpraca z PetroNews.pl.

wypieki Ewy

"Przepis dnia" i cynamonowe pączko-jagodzianki




Zapraszam na:

KobiecePorady.pl - Portal z poradami dla Kobiet
zBLOGowani.pl
Durszlak.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Lista Blogów Kulinarnych

Na skróty

Translate

Drogi czytelniku,

Drogi czytelniku, będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoją opinią w komentarzu pod przepisem, z którego skorzystałeś. Twoja opinia jest dla mnie bardzo cenna. :)