poniedziałek, 30 października 2017

Tort Esterhazy

 Tort Esterhazy to tradycyjny tort węgierski. Składa się z 4 - 5  makaronikowych (bezowo-migdałowych) blatów przełożonych kremem budyniowo-maślanym. Klasycznie ozdobiony jest wzorem przypominającym pajęczą sieć - swoją drogą idealna dekoracja na Halloween ;) . W moim wykonaniu tort przygotowany jest na bazie orzechów włoskich i zwieńczony cytrynowym lukrem.

 

Tort Esterhazy

 Składniki na 4 blaty bezowe:
  • 255 g białek
  • szczypta soli
  • 280 g drobnego cukru do wypieków
  • 200 g zmielonych orzechów włoskich
  • 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej

Przygotowujemy 4 arkusze papieru do pieczenia i odrysowujemy na nich 4 takie same krążki o średnicy ok. 22-23 cm. Układamy je na blaszkach do pieczenia stroną, na której rysowaliśmy krążki do dołu.

Białka ze szczyptą soli ubijamy na sztywną pianę , następnie dodajemy partiami po łyżce cukier - cały czas miksując na najwyższych obrotach miksera. Kiedy piana będzie sztywna i stabilna, dodajemy przesianą mąkę - miksujemy na najniższych obrotach. Na koniec dodajemy zmielone orzechy i delikatnie ręcznie mieszamy. Masę dzielimy na 4 równe części i wykładamy je na przygotowane blaszki wypełniając równomiernie narysowane wcześniej krążki. Pieczemy w temp. 185 stopni ok. 30 minut do uzyskania chrupiących z wierzchu i przyrumienionych blatów. Studzimy. Placki można piec partiami - na 2 razy, choć najlepiej upiec je od razu.

Krem:
  • 500 ml mleka
  • 5 żółtek
  • łyżeczka pasty waniliowej
  • 120 g drobnego cukru
  • 30 g mąki pszennej
  • 30 g mąki ziemniaczanej
  • 250 g miękkiego masła
  • ok. 100 g zmielonych orzechów włoskich do obłożenia boków ciasta

W połowie szklanki mleka rozprowadzamy mąki i żółtka - najlepiej całość zblendować. Pozostałe mleko zagotowujemy z cukrem i pastą waniliową. Do gotującego się mleka przekładamy mieszankę żółtkową i cały czas mieszając gotujemy do uzyskania gęstego budyniu. Budyń przekładamy do miski, przykrywamy folią spożywczą tak, aby dotykała powierzchni budyniu i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Masło miksujemy na puszystą masę. Następnie dodajemy porcjami po łyżce wystudzony budyń. Krem dzielimy na 4 równe części (każda po ok. 220 g) i przekładamy nim wystudzone bezowe placki - do przełożenia wykorzystamy 3 części kremu, ostatnią pokrywamy boki tortu. Pokryte kremem boki tortu obsypujemy zmielonymi orzechami włoskimi.

Lukier:
  • sok z 1 cytryny
  • cukier puder ile zabierze do uzyskania gęstego lukru
  • 2 łyżeczki kakao

Cukier puder ucieramy z sokiem z cytryny do uzyskania gęstego lukru. Ok. 1/4 lukru odkładamy i dodajemy do niego kakao. Jasnym lukrem pokrywamy wierzchni blat tortu. Kakaowy lukier przekładamy do rękawa cukierniczego z okrągłą cienką tylką nr. 2  i wykonujemy dekoracyjną spiralę na wierzchu jasnego lukru. Wykałaczką rozprowadzamy ciemny lukier nadając całości kształt pajęczyny. Tort chłodzimy kilka godzin. Można przechowywać ok. tydzień w lodówce.

źródło inspiracji








5 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawe ciasto, ale przyznam że nie lubię takich przepisów w których składniki trzeba ważyć. Wolę takie na na łyżki, czy szklanki. ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W niektórych przypadkach dokładność jednak jest istotna ;) - tak jak chociażby w przypadku makaroników. W tym przepisie wolę wspomóc się wagą. :))

      Usuń
  2. 225 g bialek - to ile to jajek/?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 255 g białek - to białka z około 7-8 jajek, ale w tym wypadku warto je jednak zważyć.

      Usuń

zamów tort

Współpraca z PetroNews.pl.

wypieki Ewy

"Przepis dnia" i cynamonowe pączko-jagodzianki




Zapraszam na:

KobiecePorady.pl - Portal z poradami dla Kobiet
zBLOGowani.pl
Durszlak.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Lista Blogów Kulinarnych

Na skróty

Translate

Drogi czytelniku,

Drogi czytelniku, będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoją opinią w komentarzu pod przepisem, z którego skorzystałeś. Twoja opinia jest dla mnie bardzo cenna. :)