czwartek, 3 sierpnia 2017

Rożki francuskie z jagodami/ borówkami

Sezon na jagody i borówki w pełni. Rożki na domowym cieście francuskim z tymi owocami smakują doskonale. Polecam.

Rożki francuskie z jagodami/ borówkami


 Składniki na ok. 18 rożków
 • 500 g mąki pszennej
 • 10 g soli
 • 150 g miękkiego masła
 • 220 g zimnej wody
 • Do środka - 250 g zimnego masła  

W dużej misce mieszamy mąkę  z solą, robimy kopczyk, dołek i wylewamy do niego wodę. Zarabiamy nożem, dodajemy  masło w kawałkach i szybko wyrabiamy ciasto - jedynie do połączenia składników. Z ciasta formujemy kulę, nacinamy na krzyż na górze, owijamy w folię i wstawiamy do zamrażalnika na 10 minut, a potem do lodówki na 30 minut.

W między czasie zimne masło przekładamy pomiędzy 2 kawałki papieru do pieczenia lub foli. Rozbijamy je wałkiem na kształt prostokąta. Z lodówki wyjmujemy ciasto, wykładamy na blat (najlepiej zimny marmurowy) podsypany mąką i wałkujemy na prostokąt 1 raz dłuższy od kawałka masła i o takiej samej szerokości co masło. Układamy masło i zaklejamy w cieście. Rozwałkowujemy na duży prostokąt. Zaczynamy składanie i  wałkowanie - za jednym razem 2 tury:

- jedna tura prosta - tzw. złożenie na 3

- jedna tura podwójna -  tzn. na 3 i pół. (patrz - ilustracja)

Przy każdej nowej turze obracamy ciasto tak, aby złożenie zawsze było z boku. Ciasto wstawiamy do zamrażalki na 10 minut, potem do lodówki na 20 minut i powtarzamy wałkowanie - 2 rundy tzn. jedna  prosta i jedna podwójna. Znowu do zamrażali na 10 minut i do lodówki na 20 minut. Ciasto jest już gotowe do użycia.  Gotowego ciasta uzyskamy ok. 1160 g, co odpowiada mniej więcej 3 opakowaniom ciasta francuskiego ze sklepu.

 Farsz: 
 • 600 g borówki amerykańskiej
 • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
 • 5 łyżek cukru

Owoce mieszamy z mąką i cukrem.  

Ciasto dzielimy na trzy równe części. Bierzemy jedną część ciasta francuskiego i wałkujemy na prostokąt o wymiarach nieco ponad 30 x 20 cm. Tak rozwałkowany płat ciasta dzielimy na 6 kwadratów każdy o wymiarach 10 x 10 cm. (tak samo postępujemy z pozostałymi 2 płatami ciasta).
W jednym rogu układamy łyżkę farszu. Brzegi smarujemy roztrzepanym z odrobiną wody jajkiem. Każdy kwadrat zamykamy po przekątnej, brzegi dociskamy widelcem. Rożki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch smarujemy jajkiem, w każdym rożku robimy po 3 nacięcia. Pieczemy w temp. 230 stopni ok. 25 minut lub na złoty kolor. Jeszcze ciepłe pokrywamy lukrem (sok z cytryny  + cukier puder ile zabierze).
1 komentarz:

 1. Ale to musi byc słodziutkie, koniecznie będe musiała takie przyrządzić :P

  OdpowiedzUsuń